Πόζναν, Πολωνία, 6 Δεκέμβρη: αλληλεγγύη στις καταλήψεις!

Δράση αλληλεγγύης στις καταλήψεις στο Πόζναν της Πολωνίας

post image

Το μεσημέρι της 6 Δεκέμβρη, στην κεντρική αγορά του Πόζναν της Πολωνίας, μέλη της Αναρχικής Ομοσπονδίας και της κατάληψης Rozbrat πραγματοποίησαν δράση αλληλεγγύης στις καταλήψεις που απειλούνται με εκκένωση, καθώς και στις μετανάστριες και τους μετανάστες που βρίσκονται υπό διωγμό από το ελληνικό κράτος. Η δράση έγινε στο πιο τουριστικό σημείο της πόλης, μπροστά στο χριστουγεννιάτικο δέντρο. Ακολουθεί το κείμενο που μοιράστηκε:

Solidarni z migrantami i skłotersami w Grecji. Powstrzymać eksmisje!

Przeciwko przemocy państwa!

Dokładnie 20 listopada grecki rząd opublikował oświadczenie, w którym podał do publicznej wiadomości, że do dnia 6 grudnia wszyscy, którzy bezumownie zajmują budynki (m.in by prowadzić oddolne centra socjalne, anarchistyczne lub lewicowe skłoty, autonomiczne projekty pracownicze, prouchodźcze czy edukacyjne lub po prostu, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe w ogarniętej kryzysem Grecji) mają je opuścić. Zgodnie z treścią ultimatum, po tym terminie greckie władze będą przeprowadzać masowe eksmisje.

Nowa Demokracja – neokonserwatywna i ultraneoliberalna partia, która wygrała ostatnie wybory obecnie chce siłą udowodnić, że w Grecji nie ma miejsca na żadne aktywności reprezentujące interes społeczny zwykłych ludzi, uchodźców i aktywistów odnoszące się krytycznie do państwa i działające poza ścisłą kontrolą rządzących.

Grecki rząd, uczynił z migrantów i uchodźców swojego głównego wroga, następnym są aktywiści i anarchiści podważający kolejne pomysły związane z przerzucaniem kosztów życia na najbiedniejsze grupy (m.in. poprzez zmiany w polityce pracy – ograniczenie praw pracowniczych, cięcia świadczeń socjalnych, narzucenie podatków na najbiedniejszych i utrudnienia dostępu do opieki medycznej).

Grecja ma długą tradycję samoorganizacji, zarówno na polu pracowniczym jak i lokatorskim i skłoteskim. W odpowiedzi na kryzys to w tym kraju najczęściej w Europie pracownicy przejmują i okupują zakłady pracy (obecnie np. Vio.Me w Salonikach) pokazując, że inny rodzaj organizacji pracy jest możliwy. Rozwijają alternatywną ekonomię poprzez sieć kooperatyw, oddolnych darmowych klinik medycznych, gdzie dostęp do leczenia ma każdy – niezależnie od posiadania dokumentów, kraju pochodzenia, czy ubezpieczenia. W końcu to w Grecji w ostatnich latach powstały dziesiątki skłotów i centrów socjalnych współtworzonych z uchodźcami i dla uchodźców. W odpowiedzi na te działania neoliberałowie, policja i prawica dali jasną odpowiedz – 15 dni na zamknięcie, inaczej zastosujemy przemoc. Sama data ultimatum również nie jest przypadkowa, bowiem 6 grudnia 2008 roku doszło do zabójstwa 15-letniego Alexisa Grigoropulosa. Chłopak spacerując na jednej z ulic w dzielnicy Exarchia zginął od policyjnej kuli. Nie było żadnego powodu do interwencji policji, zginął niewinny chłopiec! Z tej okazji, każdego roku w rocznicę morderstwa na ulice Grecji wychodzą studenci, mieszkańcy i aktywiści by wspólnie zaprotestować.

Władza chce wykorzystać okazję, by kolejny raz sięgnąć po swój sprawdzony oręż w postaci policyjnej przemocy i metodami siłowymi dokonać masowych eksmisji. W Polsce widzimy jak zarówno PiS w trakcie kampanii wyborczej, jak i przedstawiciele skrajnej prawicy na zmianę straszą społeczeństwo „dzikimi hordami uchodźców”, „aktywistami-terrorystami” Niedawno poseł Winnicki usiłował straszyć, że po Ukraińcach przyjadą do Polski Nepalczycy, a jego partyjny kolega Krzysztof Bosak domagał się zachowania spójności etnicznej w Polsce (najwyraźniej zapominając, że owa „spójność etniczna” jest efektem m.in gehenny II Wojny Światowej, masowych przesiedleń i czystek etnicznych). Obaj posłowie poza rasistowskimi czy homofobicznymi uwagami, znani są z tego, że od dawna współpracują z ugrupowaniami neofaszystowskimi również z Grecji.

Polityka straszenia „uchodźcami”, kryminalizowania ruchu skłoterskiego i siłowych eksmisji najbiedniejszych mają na celu zbudowanie strachu i przyzwolenia społecznego na większą przemoc państwa. Nie tylko w kwestii prawa migracyjnego, ale również w codziennym życiu zwykłych ludzi.

Stanowczo sprzeciwiamy się planom greckich władz. Nie ma naszej zgody na przemoc wobec migrantów, budowanie centrów deportacyjnych i masowe eksmisje. Zawsze będziemy się sprzeciwiać kryminalizowaniu aktywizmu, zastraszaniu tych, którzy krytykują władze, niezależnie czy robią to politycy w Grecji, czy w Polsce.

Solidarnie ze skłotami i autonomicznymi projektami w Grecji! Przeciwko państwowej przemocy, polityce kryminalizacji i deportacji!

ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ ΣΤΙΣ ΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ!

ΦΩΤΙΑ ΣΤΟ ΚΡΑΤΟΣ!

SOLIDARITY TO THE SQUATS!

BURN THE STATE!

Εικόνες:

Προσθέστε περισσότερες πληροφορίες

To μέγιστο μέγεθος των αρχείων είναι 16ΜΒ. Επιτρέπονται όλες οι γνωστές καταλήξεις αρχείων εικόνας,ήχου, βίντεο. ΠΡΟΣΟΧΗ! Για να υπάρχει η δυνατότα embed ενός video πρέπει να είναι της μορφής mp4 ή ogg.

Νέο! Επιλέξτε ποιά εικόνα θα απεικονίζεται στην αρχή του σχόλιου.

Creative Commons License

Όλα τα περιεχόμενα αυτού του δικτυακού τόπου είναι ελεύθερα προς αντιγραφή, διανομή, προβολή και μεταποίηση, αρκεί να συνεχίσουν να διατίθενται, αυτά και τα παράγωγα έργα που πιθανώς προκύψουν, εξίσου ελεύθερα, υπό τους όρους της άδειας χρήσης Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License